NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY
Zamyslete se před výběrem materiálů nad následujícími otázkami:
Jakou ŽIVOTNOST od systému očekávám?
U každého zákazníka mohou být nároky jiné. Někdo požaduje provedení celého systému přesně dle doporučení výrobce, aby dosáhl co nejvyšší životnosti (certifikace bývají nejčastěji na životnost 25 let). Někdo chce provést jen rychlou opravu a počítá předem s tím, že za 10-15 let bude nutný další zásah. To se týká především UV odolných vrchních nátěrů, které jsou sice dražší, nicméně prodlužují dobu životnosti. Pokud tento ochranný nátěr vynechám, hydroizolace vydrží také velice dlouho, ale povrch bude časem křídovatět.
Bude systém vystavený UV ZÁŘENÍ nebo počítám ještě s překrytím dlažbou / štěrkem?
Velice důležitá otázka. Některé materiály jsou přímo určené pro použití tam, kde budou neustále vystavené UV záření. Nicméně především u materiálů polyuretan-bitumenových označených "PB" (např. Hyperdesmo PB-1K, Hyperdesmo PB Mono, atd.) je nutné počítat s tím, že to jsou sice materiály s naprosto úchvatnými vlastnostmi, ale vyžadují zakrytí před UV zářením. Např. překrytí dlažbou, štěrkem, využití na zelených střechách, zemní izolace, atd. Neznamená to, že se Vám do roka rozpadnou, pár let vystavené sluníčku vydrží, nicméně efekt křídovatění způsobuje postupný úbytek materiálu.
Jaké nároky musí hydroizolace splňovat? Pouze PĚŠÍ PROVOZ nebo potřebuji, aby snesla i PROVOZ AUTOMOBILŮ?
Pokud řešíte aplikaci v místě, kde se očekává pouze lehký pěší provoz, nemusíte se touto otázkou příliš zabývat. Pokud ale řešíte náročnější provozy, už je doporučeno vybírat vhodnější vrchní nátěr, který bude tužší a mechanicky odolnější. Pro náročný provoz pěších (např. tribuny stadionů) se hodí Hyperdesmo ADY 610, pro provoz automobilů (např. parkoviště) je vhodný o něco tužší vrchní nátěr Hyperdesmo ADY 810.
Budu mít ideální podmínky nebo potřebuji aplikovat za nepříznivého počasí a POTŘEBUJI TEDY URYCHLIT VYTVRZENÍ (brzké jaro / podzim)?
Někdy je potřeba vytvrzení materiálů trochu uspěchat. Pro tyto případy je k dispozici rychlejší primer Geodesmo 50, který vytvrzuje velice rychle (lze ho použít i na vlhký beton) a při vhodných podmínkách lze ještě tentýž den aplikovat hlavní membránu.
Následně lze do hlavní hydroizolační membrány Hyperdesmo Classic použít Accelerator 3000A, který celý proces vytvrdnutí uspíší. Nebo si lze koupit rovnou Hyperdesmo HAA, kde už je akcelerátor obsažen uvnitř produktu a pouhým otevřením nádoby začne reagovat se vzdušnou vlhkostí a urychlovat vytvrzování materiálu.
U polyuretan-bitumenových materiálů s označením "PB" lze zvolit jako rychlejší variantu Hyperdesmo-PB-1K-FC (1složkový).
Potřebuji udělat jen pár LOKÁLNÍCH HAVARIJNÍCH OPRAV (např. míst, kde mi teče), co mám použít?
Pokud máte na střeše či terase jako podklad beton, dřevo, PVC folii, plech, PU pěnu, využijte materiál Hyperdesmo PARTICULAR. Je na bázi polyuretanu, obsahuje v sobě již nakašírovaná vlákna. Jednoduše otevřete balení, štětcem zatřete problematické místo a necháte vytvrdnout. Počítejte s tím, že je tento materiál hustý, nanáší se ho běžně cca 2 kg/m2. Nezapomeňte podklad nejdříve co nejlépe očistit, abyste zlepšili přilnavost. Lze použít také na zatření uvolněných šroubů na trapézových střechách.
Pokud potřebujete provést lokální opravy na podkladu z asfaltových pásů (lepenky), ať už s břidličným posypem nebo bez, použijte materiál na polyuretan-bitumenové bázi s označením "PB", např. Hyperdesmo-PB-1K (na vertikální plochy stěn pak použijte více tixotropní PB MONO). Opět stačí štětec/váleček a problematické místo po očištění podkladu zatřít tímto materiálem a nechat vytvrdnout.
Máte jinou otázku? Napište na info@reprof.eu.